Jak oczyszczacz powietrza może poprawić Twoje zdrowie i zmniejszyć ilość alergenów

Prawdopodobnie wiesz, że powietrze w pomieszczeniach może być zanieczyszczone kurzem i alergenami, co prowadzi do zagrożenia zdrowia. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które wychwytuje cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza, zmniejszając ryzyko infekcji, alergii i innych dolegliwości wywołanych przez kontakt z tymi zanieczyszczeniami. Ostatnie badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest istotnym problemem dla Amerykanów. Najnowsze statystyki pokazują, że około 70% Amerykanów mieszka obecnie w domach o wysokim poziomie zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń, takich jak formaldehyd i VOC (lotne związki organiczne), a także bakterie, grzyby i inne mikroby. W rzeczywistości te zanieczyszczenia są tak powszechne w budynkach mieszkalnych, że naukowcy nadali im własny akronim - Indoor BioCOunter organisms - który oznacza najczęstsze typy występujące w domach: grzyby, bakterie, wirusy i pleśń.

Jak zanieczyszczenia dostają się do powietrza, którym oddychamy?

Powietrze wewnątrz Twojego domu może być dwa lub trzy razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Oznacza to, że dla wielu ludzi powietrze wewnątrz domu jest w rzeczywistości gorsze dla ich zdrowia niż powietrze na zewnątrz. Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach są:

- Kurz - Kurz jest najczęstszym zanieczyszczeniem wewnątrz pomieszczeń i tym, o który martwi się większość ludzi. Kurz pochodzi z wielu źródeł, w tym z budowy, gotowania i sprzątania. Dostaje się również do domu z zewnątrz przez otwarte okna i drzwi.

- Mikroby - Niektóre mikroby, takie jak bakterie i grzyby, można znaleźć prawie wszędzie, w tym w powietrzu wewnątrz domu. Mikroby te są często nieszkodliwe, ale mogą powodować problemy zdrowotne, jeśli rozrosną się zbyt mocno i jeśli będą zbyt wrażliwe na inne wdychane rzeczy, takie jak pyłki.

- LZO - LZO to zanieczyszczenia chemiczne, które pochodzą z wielu produktów domowych, zwłaszcza farb, klejów, środków czyszczących i mebli.

Dlaczego twój dom jest taki brudny?

Brudny dom może być dużym źródłem kurzu domowego i innych zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń. Typowy dom zbiera do 1,5 funta kurzu tygodniowo, według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska. To daje tonę kurzu rocznie, głównie w sypialniach i salonach, gdzie ludzie spędzają najwięcej czasu. Co więcej, wiele z tego kurzu może zawierać alergeny, takie jak roztocza i sierść zwierząt domowych, które mogą wywołać astmę i alergie u osób na nie wrażliwych.

Większość tego kurzu pochodzi ze zwykłych czynności domowych, takich jak zamiatanie, odkurzanie i chodzenie po pomieszczeniach. Ale kurz może również pochodzić z placów budowy w pobliżu i na zewnątrz, zwłaszcza jeśli mieszkasz w pobliżu drogi lub obszaru przemysłowego. Może on również pochodzić z pobliskich pól, które często zawierają pyłki z pobliskich chwastów i drzew.